سوالات متداول

علت آبسه دندان چیست ؟
اولین عاملی که باعث به وجود آمدن آبسه می شود سوراخ هایی است که بر روی قسمت بالایی دندان های بالا و قسمت پایینی دندان های پایین و بر روی لثه به وجود می آیند.از جمله عوامل دیگری که باعث به وجود آمدن عفونت در این نواحی از دهان شما می شوند می توان به عواملی مانند ترک خوردگی دندان ها، بیماری های مربوط به لثه و .. اشاره کرد.
آيا هر دندانپزشكى مى تواند بازسازى و طراحى لبخند را انجام دهد ؟
درمان طرح لبخند يك درمان كاملاً تخصصى مى باشد و نياز به مهارت و تخصص دارد، درمان زيبايى علاوه بر علم و تكنولوژى نياز به داشتن دستانى هنرمند براى خلق يك اثر زيبا دارد.
كداميك از روش هاى زيبايى اصلاح طرح لبخند بهتر است ؟
طرح درمان زيبايى براى هر بيمار بستگى زيادى به ميزان سالم بودن دندانها دارد.در صورتى كه دندان ها دچار پوسيدگى و ترميم هاى وسيع نباشد روش هاى كم تراش مثل:لامينت ونير و لامينت پرسلن توصيه ميشود و در صورت خرابى هاى زياد و دندانهاى عصب كشى شده روش هاى فول كراون(Full Crown) توصيه مى گردد . درمان زيبايى براى بيمار بايد طورى انتخاب شود كه مقاومت دندانهاى آنرا بيشتر نمايد و باعث نشود دندانها زودتر از وضعيت طبيعى شان از بين بروند.
آیا جرم گیری برای دندان ها ضرر دارد ؟
جرم گیری دندان فقط حذف رسوبات روی دندان ها می باشد که به کمک دستگاه اولتراسونیک انجام می گیرد و هیچ تراش یا آسیبی به مینا و سایر قسمت های دندان وارد نمی کند . توجه به این نکته بسیار مهم است که جرم گیری دندان فقط در افرادی که جرم دارند لازم است و نه همه افراد .همچنین کسانی که جرم دندانی دارند و جرم گیری نمی کنند باعث وارد آمدن آسیب های جدی به لثه ها و دندان ها خود می شوند .
ترمیم همرنگ یا آمالگام؟ آمالگام یا کامپوزیت! کدام بهتر است؟
شاید این سوال خیلی از افراد باشد که هنوز جواب مشخصی برای ‌آن نیافته اند. آملگام‌ها‌ ( موادنقره‌ای یا سیاه رنگ ) سالهاست که در دندانپزشکی کاربرد دارند و هنوز هم محبوب هستند. استحکام فشاری مطلوبی داند و کار کردن با آنها آسان است . تحقیقات زیادی انجام شده تا مشخص شود آیا جیوه موجود در آمالگام برای بدن ضرر دارد؟‌ آمالگام بصورت مکانیکی در داخل دندان قرار‌ می‌گیرد و این خاصیت ما را مجبور‌ می‌کند در بعضی مواقع قسمتهای سالم دندان را نیز از دست بدهیم تا ترمیم مستحکمی ایجاد شود.‌ آمالگام هیچ تاثیری در استحکام بخشیدن به دندان ندارد و فقط خودش محکم و قابل اعتماد است.‌ اما کامپوزیت‌ها‌ (موادی سفید یا هم رنگ دندان) خیلی زود وارد عرصه‌‌ی پزشکی شدند، با رنگ‌های متنوع و کاملا شبیه دندان. در ابتدا فقط بدرد ‌‌دندان‌های جلو‌ می‌خوردند زیرا استحکام کافی را نداشتند. ولی امروزه کامپوزیت‌ها‌یی داریم که مخصوص ‌‌دندان‌های عقبی هستند و استحکام آنها چیزی از آمالگام کم ندارد.
مزایای استفاده از ایمپلنت نسبت به دست دندان متحرک و یا پروتز ثابت چیست؟
‌از هر زاویه‌ای که شما به این موضوع بنگرید، ایمپلنت بهترین انتخاب برای جایگزینی ‌‌دندان‌های از دست رفته شما است. ‌ زیبایی: ایمپلنت کاملا شبیه دندان خودتان خواهد بود و از آنجا‌ییکه با استخوان فک درگیر‌ می‌شود، مانع از تحلیل استخوان و لثه‌ می‌شود که در سایه روشهای قبلی ( دست دندان و یا بریج) از عوارض این درمان‌ها‌ می‌باشد. به هر حال کسی متوجه نخواهد شد که شما یک دندان جایگزین دارید.‌ حفظ ساختمان ‌‌دندان‌های مجاور: در این روش ‌‌دندان‌های مجاور تراشیده نمی‌شوند و دچار پوسیدگی‌ها‌ی بعدی نخواهند شد.‌ اعتماد به نفس: به طور یقین با استفاده از ایمپلنت احساس بهتری نسبت به خود، خنده و صحبت کردنتان دارید.‌ قابل اعتماد: درصد موفقیت ایمپلنت‌ها‌ی دندانی بسیار بالا است‌، و بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهای خلاف واقع گذشته در این رابطه، درصد موفقیت ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های جایگزینی دندان، بسیار بالاتر است و از آنجا که بدنه ایمپلنت از تیتانیوم خالص ساخته‌ می‌شود، واکنشی بصورت رد پیوند وجود نخواهد داشت.‌
آیا اصلاح طرح لبخند باعث پوسیدگی دندان های زیرین می شود ؟
خیر ، در این درمان مهم این است که تمام پوسیدگی های دندانی کاملاً ترمیم شود و هیچ گونه پوسیدگی حتی سطحی باقی نماند .
با بلیچینگ دندان ها چقدر سفید تر می شوند ؟
این سوالی است که هیچ کس نمی تواند به آن پاسخ قطعی بدهد ، ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندان ها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندان ها متغیر باشد .
چه چیزی سبب بوی بد دهان می شود ؟
بوی دهان در اثر عوامل مختلفی نظیر بیماری لثه ، سیگار کشیدن ، عفونت دهان ، مشکلات گوارشی ، دهان خشک و بعضی بیماری های سیستماتیک ایجاد می شود . ابتدا باید به طور دقیق بیمار معاینه شود تا علت تشخیص داده شود و سپس اقدام به درمان کرد .