پروتز دندان چیست ؟

پروتز دندان در اصطلاح به معنی دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند، جزو پروتز های دندان هستند ، دندان پزشکان به دلایل زیبایی یا پزشکی پروتز دندان متحرک و ثابت را تجویز می کنند .

از انواع پروتز دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد :


پروتز دندان ثابت :

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است. پروتز ثابت خود بر دو نوع است

۱) روکش تک واحدی دندان single dental crown :

معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود . گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید .

2 ) بریج دندان ( dental bridges)

بریجهای دندانی یکی دیگر از انواع پروتز دندان ثابت هستند که بیشتر به عنوان پروتز ثابت دندان مرسوم است.افرادی از این نوع پروتز دندان استفاده می کنند که یک یا تعداد زیادی از دندانهای خود را از دست داده اند و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب این دندان ها دارند که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شود وفرد دوباره توانایی جویدن غذا را باز یابد .


پروتزهای دندانی متحرک :

گاهی به دلایل متعدد نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کرد . در این صورت پروتزهای متحرک به کمک افراد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندانپزشکان می آید . پروتز متحرک همانطور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته می شود .

پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوع اند :

۱) partial prosthesis پروتز دندانی پارسیل

۲) denture پروتز کامل دندان یا دست دندان

۳) over denture اوردنچر

معایب پروتز متحرک :

پوشیدن آنها ممکن است بار روانی قابل توجهی مبنی بر پیری شخص به فرد اعمال شود .

در ابتدا استفاده از پروتز متحرک به نظر ناجور می آید ولی این احساس متوقف خواهد شد .

در استفاده از این پروتز ها تخریب مستمر و تحلیل تیغه استخوان فک وجود دارد .

مزایای پروتز متحرک عبارتند از : 

دندان های مصنوعی جایگزین دندان های از دست رفته اند

بافت لثه و استخوان از دست رفته را نیز پوشش می دهند

یک ظاهر مناسب را برای دندان و لثه ارائه می کنند این خصوصا در کسانی که تحلیل زیادی در استخوان و لثه خود داشته اند بسیار ارزشمند است


مراحل ساخت پروتزهای درمانی چیست ؟

در ابتدا دندانپزشک از یک سری مواد قالب گیری مخصوص جهت بدست آوردن قالب دهان بیمار استفاده می کند و تکنسین دندانساز این قالب ها را برای ساختن دندان های مصنوعی ( پروتز ) بکار می گیرد . در بعضی مواقع ممکن است طی ۲ مرحله قالب گیری صورت بگیرد .

چگونه می توان ایمپلنت را با پروتز متحرک استفاده کرد ؟

از آنجایی که پروتز کامل ، تماما روی لثه قرار می گیرد خصوصا در فک پایین گیر و ثبات خوبی ندارد و این عمده ترین دلیل نارضایتی افراد از پروتز متحرکشان است . یکی از راهکارها برای جبران این مشکل این است که می توان حداقل از ٢ ایمپلنت برای افزایش گیر و ثبات پروتز دندان در جای خودش استفاده کرد .

سن مناسب جهت استفاده از پروتزهای دندان

در سنین پایین تر بعد از اتمام دوره رشد با توجه به حرکات و رشد دندان و فک ممکن است طوق روکش ها مشخص شود پس درمان روکش برای افراد در سن پایین درمان نهایی نیست . بنابراین بهتر است پروتزهای دندانی برای خانم ها در سن ۱۷ سالگی و آقایان در سن ۱۸ سالگی انجام شود

نحوه مراقبت از پروتز دندان متحرک :

حداقل دوبار در روز پروتز دندان مسواک زده شود .

هنگام تمیز کردن پروتز دندان مراقب افتادن آن از ارتفاع باشید .

در روزهای اول استفاده از پروتز دندان ، حتی در هنگام خواب به منظور عادت ، دندان مصنوعی را خارج نکنید.