جراحی لثه :

لثه یکی از مهمترین بافت های ناحیه دهان می باشد ، وجود این بافت به قدری مهم و حیاتی است که در صورت بروز بیماری در آن، حیات کلی دندان های ناحیه به خطر می افتد به نحوی که حتی دندان های کاملا سالم و فاقد هر گونه پوسیدگی آن ناحیه، در معرض لقی و حتی کشیده شدن قرار می گیرند. متخصصین رشته جراحی لثه عهده دار مسئولیت مداوای این بافت مهم می باشند .

پریودنتیست یا متخصص جراح لثه ، پس از معاینه دقیق وضعیت بافت های نگهدارنده دندان شما شامل ، لثه ، استخوان پیرامونی دندان، الیاف عضلانی ظریف موجود بین دندان و استخوان دربرگیرنده ریشه دندان که عامل نگهداری دندان به استخوان است، وضعیت سلامت این بافتها را ارزیابی کرده و اقدام به تهیه فهرستی از اقدامات پیشگیرانه و یا در صورت نیاز مداخلات درمانی نظیر موارد زیر می نماید .


جرم گیری و بروساژ دندان ها با هدف حذف کانون های تجمع میکروب در مجاورت دندان و لثه همراه با آموزش بهداشت از اولین اقدامات پیشگیرانه موثر در حفظ و سلامت بافت های نگهدارنده دندان است .

در صورت وجود تحلیل لثه و عریان شدن ریشه که منجر به در معرض قرار گرفتن ریشه با محیط دهان و تشدید روند تخریب می شود، متخصص جراح لثه می تواند با انجام اقدامات درمانی متعددی نظیر ؛ پیوند لثه و تقویت بافت های ضعیف شده به کمک مواد زیست سازگار باعث رفع این تحلیل و کاهش تهدید عریانی ریشه دندان شوند.

راحی های تختصصی پریودنتال با رویکرد حذف عوامل آسیب رسان نفوذ یافته به بخش های عمقی و همچنین اصلاح فرم و شکل استخوان نگهدارنده دندان که در طی زمان به علت هجوم عوامل بیماری زا دچار بد شکلی شده و امکان تخریب های بعدی را تشدید می کنند، به بهبود شرایط لثه کمک نمایند.

متخصصین معالجه لثه ، با توجه به دانش و تسلط به آناتومی ناحیه قادرند که در صورت نیاز بیمار به درمان ایمپلنت ، اقدام به کاشتن بخش ریشه ای ایمپلنت در داخل استخوان فک نموده و بخش بی دندان را بدین نحو آماده دندان دار شدن نمایند .

آنها گاها بر اساس نیاز به تقویت ساختار و استحکام استخوان ناحیه ، اقدامات تکمیلی ویژه ای نظیر ؛ افزایش ارتفاع ، عرض و عمق استخوان با کمک مواد زیست سازگار می نمایند که با انجام این کار ، امکان بکارگیری از ایمپلنت هایی با قطر ، طول و کیفیت مناسب تری را برای بیماران فراهم می آورند .